Úvodní » Technologie » Zasklení


Izolační skla - dobrý výhled, úspora tepla, komfort , bezpečnost

Izolační dvojskla a trojskla patří v současné době k základním komponentům při výrobě oken.

Izolační dvojskla nebo trojskla tvoří dvě (nebo tři) tabule plochého skla (tzv.float), jejichž vzdálenost je vymezována různě širokými meziskelními distančními rámečky. Podél celého obvodu spoje skla s distančním rámečkem je organický, trvale plastický tmel, působící proti pronikání vlhkosti a odolný proti UV záření. Tato konstrukce izolačních skel je odolná jak mechanickému namáhání jako je tlak, nárazy větru, vibrace, UV záření. Aby izolační sklo plnilo své funkce, kombinují se různé typy plochých skel, čímž lze zajistit požadované vlastnosti.

dvojsklo / trojskloIzolační skla významně ovlivňují níže uvedené vlastnosti oken:

 • Tepelná izolace
 • Regulace slunečního záření - prostupu tepla, prostupu světla
 • Tlumení hluku
 • Zvýšení bezpečnosti
 • Estetické hledisko

Tepelná izolace

izolační vlastnosti dvojskel nebo trojskel ovlivňuje několik základních faktorů

 • Celková hloubka dvojskla nebo trojskla
 • Síla tabulí skla (floatu)
 • Hloubka meziskelní mezery
 • Teplo nevodivý plyn použitý v izolačním prostoru (argon, krypton)
 • Pokovení ( tzv. měkká odrazná vrstva) floatu
 • Materiál distančního rámečku

Starší izolační skla dosahovala hodnot U = 2,9 W/(m²K), dnešní standard se pohybuje v rozmezí 1,1 až 1,4 W/(m²K). Tato hodnota se již blíží hodnotě, jakou má 30 cm silná zeď. Okna A.R. okenní technika jsou standardně zasklena izolačními skly s tepelným odporem Ug=1,1 W/m²K s distančním rámečkem Swissspacer nebo nerezovým. Naše skla mohou dosáhnout i hodnoty Ug=0,5 W/m²K

princip odrazu izolačních skel vlastnosti používaných distančních rámů

Regulace slunečního záření

izolační skla propouští o polovinu méně UV záření do interiéru ve srovnání se standardními skly a tím brání blednutí barev interiéru. Omezuje přehřívání interiéru v létě ve srovnání se standardními skly. Speciálními typy skel (barvená skla), lze dosáhnout ještě většího omezení prostupu světla.

Útlum hluku

protihluková sklaztišení hluku z exteriéru , je první efekt , který oceníte po výměně plastových oken A.R. okenní technika. Na útlumu hluku se velkou mírou podílí použité zasklení. Okno se základním zasklením 4-16-4 U1,1 má hodnotu útlumu hluku cca 33dB. Tyto vlastnosti se dají ovlivnit pomocí skel několika faktory. Je možné použít skla o útlumu hluku až 47dB.

 • Tloušťkou použitých skel
 • Velikostí izolační mezery
 • Rozdílnou tloušťkou skel
 • Použitím protihlukové folie

Bezpečnostní skla

bezpečnostním sklem rozumíme sklo zajišťující pasivní nebo aktivní bezpečnost. Pasivní bezpečnost znamená ochranu člověka před zraněním způsobeným vlastním sklem. Aktivní bezpečnost je schopnost skla ochránit člověka nebo jeho majetek před napadením resp. poškození případně krádeží.

Jaké jsou vlastnosti bezpečnostních skel?

Sklo tvrzené - ESG
 • Tvrzené sklo je sklo, které má díky svému speciálnímu tepelnému zpracování zvýšenou odolnost proti prasknutí. Pokud k prasknutí přece jen dojde, rozpadne se sklo na malé tupé úlomky, které nemohou způsobit zranění.
 • Použití: Sportovní haly, školy, celoskleněné dveře, prosklené stěny. 
Sklo laminované - VSG, CONNEX Zasklení - další vlastnosti
 • Laminované sklo se vyrábí plošným spojením dvou nebo více tabulí čirého skla s jednou nebo více vrstvami polyvinylbutyralové fólie, která se vyznačuje vysokou pevností, adhezí a elasticitou. Dojde-li u těchto skel k rozbití, ulpí střepy na fólii, čímž se sníží nebo zcela vyloučí riziko zranění osob. 
 • Použití: V případech zvýšeného nebezpečí rozbití skla s možností úrazu, pro zasklení otvorů budov v případech, kdy je třeba chránit majetek před vloupáním, konstrukcí rastrových plášťů budov, interiérových stěn, přepážek s požadavkem pasivní bezpečnosti.

Další vlastnosti: absorpce zvuku, používá se tedy i v případech zvýšených nároků na akustickou ochranu.

Estetické hledisko

zasklení oken tvoří samozřejmě i vzhled okna, nebo celé budovy. V tomto ohledu můžeme celkový efekt změnit použitím meziskelních příček, zabarvených, nebo ornamentních skel.

Izolační dvojskla s meziskelními příčkami HELIMA

Představa o vzhledu výplně oken nebo dveří může vyústit v požadavek optického rozdělení příčkami. Moderní technologie umožňuje umístit příčku mezi skleněné tabule vytvářející izolační dvojsklo. Díky tomu je možné okna snadno čistit a mřížky jsou chráněny před korozí. 
Příčky Helima nabízejí značnou škálu barevných odstínů od bílé přes odstíny hnědé až po imitaci dřeva. Dodávají se ve čtyřech šířkách a to 8mm, 18mm, 26mm a 45mm.

Zasklení s příčkami (1) Zasklení s příčkami (2) Zasklení s příčkami (3)

 

Ornamentní sklo

ornamentní skloOrnamentní sklo je ploché sklo jednostranně popř. oboustranně vzorované. Oba typy mohou být vyráběny v provedení čirém, bronzovém, některé typy i v matovaném provedení.
Ornamentní izolační dvojsklo je sestaveno z tabule litého válcovaného skla, jehož jedna strana je opatřena vzorem. Jako další tabule ve složení izolačního dvojskla může být použito kterékoliv ploché sklo. Z důvodu nemožnosti pokovení (odrazná vrstva skla) ornamentních skel, jsou ornamentní skla zpravidla umístěna na vnější straně izolačního dvojskla.

Dotaz

Rychlý dotaz

Potřebujete poradit? Nevíte si rady s výběrem? Zodpovíme jakýkoliv dotaz. Kontaktujte nás prosím.

(jpg, bmp, pdf, doc ...)

Odesláním beru na vědomí zpracování osobních údajů.

* ... Prosím vyplňte položky označené hvězdičkou. Budeme tak moci rychleji a lépe reagovat na Váš dotaz. Děkujeme.